A co jak zaszkodzę?

Ta obawa często towarzyszy osobom pojawiającym się na szkoleniu z pierwszej pomocy. Jest to ważny temat, który powinien być poruszony na dobrym szkoleniu. Dowiedz się jak uniknąć wewnętrznej blokady spowodowanej tą obawą.

Co mówi o tym prawo?

Zacznijmy od spraw formalnych. Kwestie pierwszej pomocy oraz ewentualnej odpowiedzialności przywoływane są w wielu różnych aktach prawnych. Próżno jednak szukać przepisów określających karalność za nawet nieskuteczne udzielenie pierwszej pomocy. Znajdziemy za to wiele przepisów mówiących co grozi w sytuacji, kiedy NIE UDZIELIMY pierwszej pomocy.
Zacznijmy od jednego z najgroźniej brzmiących, czyli Kodeksu karnego.

Art. 162 Nieudzielenie pomocy
§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Zgodnie z powyższym przepisem każdy (!) jest zobowiązany do udzielania pierwszej pomocy, chyba że sam mógłby się narazić na niebezpieczeństwo. Nie ma tutaj mowy o posiadaniu lub nie, wiedzy i umiejętności. Warto zatem uczyć się i regularnie ćwiczyć pierwszą pomoc.
Wg statystyk policji, rocznie stwierdza się ok. 135 przestępstw z art. 162 kk.
A co, jeśli udzielając komuś pierwszej pomocy np. skaleczymy go szkłem podczas wyciągania z samochodu albo zniszczymy jego odzież, żeby zatamować krwotok? Tu także z wyjaśnieniem przychodzi nam Kodeks karny.

Art. 26 Stan wyższej konieczności
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.
Jak widać w powyższych paragrafach ustawodawca zadbał, aby osoba udzielająca pierwszej pomocy mogła skupić się na ratowaniu najwyższego dobra.
Ważna kwestia, a mianowicie objęcie ochroną jak funkcjonariusza publicznego osoby udzielającej pierwszej pomocy została uregulowana w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Art. 5. Szczególne uprawnienia osoby udzielającej pomocy lub podejmującej medyczne czynności ratunkowe
1. Osoba udzielająca pierwszej pomocy albo kwalifikowanej pierwszej pomocy, osoba wchodząca w skład zespołu ratownictwa medycznego, osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym, dyspozytor medyczny podczas wykonywania swoich zadań, wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego wykonujący zadania, o których mowa w art. 29 wojewódzcy koordynatorzy ratownictwa medycznego ust. 5, oraz krajowy koordynator ratownictwa medycznego wykonujący zadania, o których mowa w art. 20a krajowy koordynator ratownictwa medycznego ust. 3, korzystają z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517 oraz z 2021 r. poz. 1023) dla funkcjonariuszy publicznych.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, może poświęcić dobra osobiste innej osoby, inne niż życie lub zdrowie, a także dobra majątkowe w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Odniesienia do pierwszej pomocy możemy także znaleźć m. in. w art. 93 Kodeksu wykroczeń czy artykułach 3, 41, 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Podsumowując, jest szereg aktów prawnych określających konsekwencje nieudzielenia pierwszej pomocy lub dających szczególne uprawnienia osobom udzielającym tej pomocy. Brak jest natomiast przepisów będących podstawą karania za "zaszkodzenie" przy udzielaniu pierwszej pomocy. Warto znać swoje obowiązki, ale i przysługujące prawa. Mimo, że nie grozi nam żadna kara za nieskuteczną pomoc warto skorzystać z możliwości odbycia szkolenia z pierwszej pomocy i pomagać w najlepszy możliwy sposób.

A jak to wygląda od strony medycznej?

Tutaj sprawa jest także dość prosta. Jeśli mamy do czynienia z wymagającymi pomocy, ale niezagrażającymi życiu przypadkami (np. złamanie, krwawienie) wystarczy kierować się umiejętnościami zdobytymi na szkoleniach z pierwszej pomocy i zdrowym rozsądkiem. Umiejętności zdobyte i ćwiczone na kursie pomogą opanować nerwy i pozwolą na skuteczniejsze udzielenie pierwszej pomocy.
W poważniejszych przypadkach jak np. masywny krwotok lub nagłe zatrzymanie krążenia nie można zaszkodzić udzielając pierwszej pomocy. Tutaj liczy się każda sekunda, nie ma czasu na czekanie na przyjazd pogotowia i to właśnie niezrobienie niczego szkodzi najbardziej. W takiej sytuacji nawet mniej efektywna pomoc będzie lepsza niż bierność. Nie bój się udzielać pierwszej pomocy. Ty też możesz mieć supermoc ratowania. Zapisz się na kurs pierwszej pomocy.
Wybierz jeden z przygotowanych przez nas kursów np. szkolenie z pierwszej pomocy podstawowe lub rozszerzone i zdobądź umiejętności oraz pewność siebie
.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że prawo wspiera udzielanie pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia. Nie bójmy się udzielania pierwszej pomocy, ale róbmy to w sposób bezpieczny i właściwy. Zaszkodzić można bardziej nie robiąc nic, niż robiąc cokolwiek, nawet jeśli nasze działanie nie będzie skuteczne. Na koniec, chyba każdy z nas, w sytuacji, kiedy potrzebowałby pilnej pomocy, wolałby żeby świadkowie chociaż podjęli próbę udzielenia pierwszej pomocy niż czekali z założonymi rękami na pogotowie. A Ty? Do której grupy się zaliczasz? Zapisz się na szkolenie z pierwszej pomocy i bądź gotowy żeby uratować życie.




Strefa wiedzy

Zapoznaj się z poniżej opisanymi sytuacjami. Poznaj sposoby szybkiego rozpoznania zagrożeń oraz prawidłowego postępowania w przypadku ich wystąpienia. O wszystkich tych sytuacjach usłyszysz oraz przećwiczysz prawidłowe postępowanie na naszych szkoleniach. Pamiętaj, w większości przypadków to od Ciebie i innych przypadkowych osób może zależeć czyjeś zdrowie i życie.

Sprawdź naszą dawkę wiedzy przygotowaną dla Ciebie

A co jak zaszkodzę?

A co jak zaszkodzę?

To często spotykana wątpliwość. Sprawdź jak sobie z tym poradzić.

Więcej
Zanim zaczniesz udzielać pomocy

Zanim zaczniesz udzielać pomocy

Czyli kilka słów o bezpieczeństwie podczas udzielania pierwszej pomocy. O czym należy pamiętać podczas udzielania pierwszej pomocy.

Więcej