Zanim zaczniesz udzielać pomocy

Czyli kilka słów o bezpieczeństwie podczas udzielania pierwszej pomocy. O czym należy pamiętać podczas udzielania pierwszej pomocy?

Pomocy!

Kiedy widzimy wypadek lub inne zdarzenie z osobami poszkodowanymi, często naturalnym odruchem jest chęć jak najszybszego działania i udzielenia pomocy potrzebującym. To dobry odruch, jednak przed jakimkolwiek działaniem, należy zastanowić, się czy to co chcemy zrobić będzie dla nas bezpieczne.
Dlaczego?

Po pierwsze, przypomnijmy, że co do zasady jesteśmy zobowiązani prawem do udzielenia pierwszej pomocy, pod warunkiem jednak, że nie narazi to nas samych na niebezpieczeństwo. Więcej nt. prawnych aspektów udzielania pierwszej pomocy możesz przeczytać tutaj.

W związku z tym najważniejszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, zamierzając udzielić komuś pierwszej pomocy, jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Nie chcemy przecież, aby liczba poszkodowanych się zwiększyła.

Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jest rozejrzenie się i upewnienie czy jest bezpiecznie. Co to znaczy? Oczywiście inaczej będzie na firmowym korytarzu, a inaczej na drodze poza miastem i po zmroku. Sprawdźmy, czy nie widać np. jakiegoś szkła, o które możemy się skaleczyć, przewodów elektrycznych, które mogą nas porazić, niebezpiecznych zwierząt, czy coś nie może na nas spaść, czy z samochodu nie wyciekają żadne mogące nam zagrozić płyny, czy powierzchnia nie jest śliska i nie grozi przewróceniem. Wiele informacji dostarczy nam spojrzenie na poszkodowanego i ocena tego, co przed chwilą robił. Każda sytuacja jest inna, dlatego nasze działania zawsze musimy dostosować do danych warunków.

W przypadku zdarzeń mających miejsce na drogach zadbajmy przede wszystkim o widoczność. Dobrej jakości kamizelki odblaskowe i co ważne w odpowiedniej ilości, powinny być obowiązkowym wyposażeniem samochodu każdego odpowiedzialnego kierowcy.

Niezależnie od miejsca udzielania pierwszej pomocy, nie możemy zapominać także o środkach ochrony osobistej, czyli tym, co chroni nas bezpośrednio przed kontaktem z potencjalnymi zagrożeniami. Dobrym nawykiem jest noszenie przy sobie rękawiczek, które zapewnią nam ochronę i pozwolą na bezpieczne zbadanie i udzielenie pomocy osobie tego potrzebującej. Trudno sobie wyobrazić opatrywanie nawet niewielkiego zranienia bez tak podstawowego środka ochrony. Na rynku dostępne są niewielkie breloczki z kieszonką na m.in. rękawiczki, które możemy przyczepić do kluczy, spodni, plecaka czy umieścić w torebce. Dzięki temu zawsze będziemy w stanie szybko przygotować się do działania.

Przydatna może okazać się także maseczka, szczególnie w sytuacji, kiedy do minimum chcemy ograniczyć ryzyko przeniesienia choroby zakaźnej drogą kropelkową.

Podsumowując, chęć udzielenia pierwszej pomocy jest bardzo dobrym i cennym odruchem. Ważne jednak, aby stosować się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa i udzielać pomocy w sposób skuteczny, ale jednocześnie zapewniający nam ochronę.




Strefa wiedzy

Zapoznaj się z poniżej opisanymi sytuacjami. Poznaj sposoby szybkiego rozpoznania zagrożeń oraz prawidłowego postępowania w przypadku ich wystąpienia. O wszystkich tych sytuacjach usłyszysz oraz przećwiczysz prawidłowe postępowanie na naszych szkoleniach. Pamiętaj, w większości przypadków to od Ciebie i innych przypadkowych osób może zależeć czyjeś zdrowie i życie.

Sprawdź naszą dawkę wiedzy przygotowaną dla Ciebie

A co jak zaszkodzę?

A co jak zaszkodzę?

To często spotykana wątpliwość. Sprawdź jak sobie z tym poradzić.

Więcej
Zanim zaczniesz udzielać pomocy

Zanim zaczniesz udzielać pomocy

Czyli kilka słów o bezpieczeństwie podczas udzielania pierwszej pomocy. O czym należy pamiętać podczas udzielania pierwszej pomocy.

Więcej